Slovinsko – Bulharsko 1:1 (kon.) | Maďarsko – Izrael 3:0 (kon.) | Švédsko – Srbsko 0:3 (kon.)
Švajčiarsko – Rakúsko 1:1 (kon.) | Portugalsko – Chorvátsko 1:2 (kon.) | Dánsko – Nórsko 3:1 (kon.)
Belgicko – Luxembursko 3:0 (kon.) | Španielsko – Sev. Írsko 5:1 (kon.)
Španielsko
5:1 (4:1)
Severné Írsko
cz Sobota 08.06.2024, 21:30 • Estadi Son Moix, Palma de Mallorca • Medzinárodný prípravný zápas

Držení míče: 79 % : 21 %.
    Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 8:4. Rohy: 5:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 9:8. (23:25:38)

Reprezentanti Severního Irska šokovali Mallorcu hned na začátku 2. minuty, kdy se po přímém kopu trefil hlavou Ballard. Domácí se však po pár minutách oklepali a do přestávky za drtivé převahy nasázeli čtyři góly. Po pauze už jen po Yamalově akci navýšil vítězství střídající Oyarzabal. Také hosté měli několik dobrých příležitostí, odjíždějí však s vysokou porážkou 1:5.

90+1

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

88
    Nakopávaný míč směřuje do rukavic brankáře Simóna, který výhozem okamžitě rozehrává protiakci.

87
    Hernándezova přihrávka na Mata neprošla a hrozící protiútok uhasil faulem u postranní čáry Oyarzabal.

84
    Střídání v týmu Severní Irsko:
    ze hřiště odchází Price, přichází McMenamin.

83
    Taylor vypíchl nepřesnou rozehrávku a přihrál McCauslandovi, kterého zastavil pádem pod nohy nedovoleně Grimaldo.

82
    Zápas má v závěru spíše vlažnější tempo, Španělé jsou několik minut na míči a praktikují svůj oblíbený styl plný krátkých přihrávek po zemi.

79
    Carvajalův kroucený pas sklepl krásně Merino pro Joselu Mata, jenž nepotvrdil pověst kanonýra a z 10 metrů přestřelil.

78
    ze hřiště odchází Hume, přichází Spencer.

75
    Ruiz se s bojovným výrazem postavil proti Thompsonovi, jenž ho fauloval zezadu, ale odvetu si rozmyslel a spokojil se s nařízeným přímým kopem.

73
    Skvělý zákrok vytasil Unai Simón proti šanci úplně volného Isaaca Price, kterému z rychlého brejku přichystal ideální střeleckou pozici Dale Taylor. Placírku z první k tyči španělský brankáře vyškrabuje jednou rukou.

72
    Střídání v týmu Španělsko:
    ze hřiště odchází Yamal, přichází Mato.

71
    Williamsův skákavý centr severoirští obránci v tandemu trochu kostrbatě odvracejí.

69
    Lewis zastavil čistě další drzý průnik mladíčka Yamala.

68
    Dnešní utkání sleduje 23 142 diváků.

67
    I ve druhém poločase před jedenáctou hodinou večerní dostávají fotbalisté občerstvovací přestávku.

66
    ze hřiště odchází Bradley, přichází McCausland,
    ze hřiště odchází Reid, přichází Taylor.

65
    Z následného přímého kopu výrazně přestřelil severoirskou bránu Grimaldo.

64
    Žlutá karta pro Severní Irsko (Isaac Price). Zezadu oběma rukama prudce odstrčil Yamala.

61
    ze hřiště odchází González, přichází Merino.
    60. Mikel OYARZABAL - 5:1

60
    Španělsko právě vstřelilo branku!
    Rozhodčí drží stejný metr, Yamal toho využil při důrazném napadání rozehrávky, vybojoval míč na Priceovi a předložil ho na malé vápno, odkud střídající MIKEL OYARZABAL jemným dloubáčkem přes brankáře po sedmi minutách na hřišti navázal na hattrick proti Andoře.

58
    Po náběhu do pokutového území padá Yamal po střetu s Lewisem, o faul se však nejednalo, podle rozhodčího byla hra tělem v mezích pravidel.

57
    Carvajal zakončil svůj výpad nepřesným centrem za bránu Severního Irska.

55
    Po pohledné spolupráci s Ruizem neprošla Grimaldova zpětná přihrávka, míč v pádu odkopává z šestnáctky Ballard.

54
    Yamal se krásně vymotal z obklíčení a nabídl míč podél velkého vápna Williamsovi, jenže tomu školácky sjel pod podrážkou.

53
    ze hřiště odchází Morata, přichází Oyarzabal,
    ze hřiště odchází Fernández, přichází Laporte.

50
    Williams využil Humeho chybu a ostrou křížnou střelou protáhl Peacocka-Farrella. Vyškrábnutý míč pak odklízí do bezpečí Jonny Evans.

48
    Začátek druhého poločasu se odehrává uprostřed hřiště, zatím domácí nenavazují na velkou herní dominanci z prvního poločasu.

46
    ze hřiště odchází Boyd-Munce, přichází C. Evans,
    ze hřiště odchází Toal, přichází Thompson.

46
    ze hřiště odchází Cucurella, přichází Grimaldo,
    ze hřiště odchází Navas, přichází Carvajal.

46

Statistické okénko:
    Držení míče 81% – 19%, střely na bránu 6:2, střely mimo 5:4, rohy 5:0, fauly 4:3, ofsajdy 0:0.

Španělům sice úvod generálky na mistrovství Evropy znepříjemnil gólovou hlavičkou po trestném kopu hned na začátku 2. minuty obránce Ballard, po deseti minutách se však domácí oklepali a do poločasu stihli nastřílet čtyři branky do soupeřovy sítě. Severní Irsko se prakticky nedostávalo k míči, i tak ale z brejku mělo v závěru velkou šanci na snížení.

45+3

45+3
    Hosté byli blízko gólu do šatny, z dalšího brejku Isaac Price prostrčil míč na Sheu Charlese, jehož skákavou střelu vyškraboval od levé tyče Unai Simón. K dorážce si míč doběhl opět Price, jeden ze dvou hráčů hostů nepůsobících na ostrovech však v ideální pozici přestřelil.

45+2
    Navas dobíhal křížný míč a sklepával ho z první před bránu. Obrana hostů si opět poradila a do kontru mířil Reid, toho však zastavil čistým skluzem Le Normand.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje 3 minuty.

43
    Navasův centr obrana Severního Irska odvrací.

40
    Pedri González stačil centrovaný míč jen líznout, kope se od severoirské brány.

40
    Nakonec srazil Navasův centr na rohový kop Shea Charles.

39
    Domácí obléhají soupeřovo území a nutí hosty jen běhat bez míče.

37
    Potlesk si vysloužil Marc Cucurella za nůžky, kterými udržel zdánlivě ztracený míč ve hře.
    35. Fabián RUIZ - 4:1

35
    Dorostenec Lamine Yamal skvěle poslal křížný pas před bránu přes několik hráčů a krajánek z Paris Saint-Germain FABIÁN RUIZ lehkou tečí ze vzduchu usměrnil míč za záda Peacocka-Farrella počtvrté.

33
    Po ošetření se mladý hráč, který nastoupil za Liverpool i v obou duelech Evropské ligy proti Spartě, staví na nohy a pokračujeme ve hře.

31
    Cucurella ve výskoku zboural kolenem do stehna zezadu Bradleyho, rozhodčímu tento fakt úplně unikl. Zraněný hráč je teď ošetřován na trávníku.
    29. Pedri GONZÁLEZ - 3:1

29
    Podruhé se trefuje PEDRI GONZÁLEZ, tentokrát z mnohem větší blízkosti z voleje po zpětné přihrávce Nica Williamse. Toho po levé straně skvělou kolmicí vysunul vlasáč Cucurella.

28
    Po trestném kopu neprošla hradbou těl Fernándezova hlavička, k dorážce se nedostal ani Cucurella.

27
    Dva hostující hráči si vzali do parády Yamala a poslali ho nedovoleným způsobem k zemi.

25
    Přichází přestávka na občerstvení, přestože v těchto dnech nijak horké počasí na Mallorce nepanuje.

24
    Další hlavička Álvara Moraty z malého vápna po Ruizově centru se mezi tyče nevešla.

23
    Morata se po jednom ze soubojů držel za zátylek a zlobil se na francouzského rozhodčího, že neodpískal penaltu. Kopal se však pouze roh, který Španělé nevyužili.

22
    Ruizovu skákavou střelu z velkého vápna přesměroval Peacock-Farrell s obtížemi na roh.

21
    Přihrávku Rodriga Hernándeze neudržel Jesús Navas na hřišti a vhazovat budou hosté.
    18. Álvaro MORATA - 2:1

18
    Obrat ve skóre se zrodil ze spolupráce hráčů, které dělí 21 let a 8 měsíců. Yamalovu kolmici z otočky převzal Jesús Navas a jeho přesný centr uklidil hlavičkou k tyči domácí kapitán ÁLVARO MORATA.

16
    Rohový kop odhlavičkoval s přehledem severoirský kapitán Jonny Evans.

16
    Hume zastavuje španělskou akci za cenu rohu.

15
    Peacock-Farrell, na klubové úrovni brankář dánského Aarhusu, si pohodlně stahuje ze vzduchu dalekonosný nákop a rozehrává akci hostů.

13
    Williams si na levé straně šestnáctky rychle zasekl míč kolem Humeho a křížnou střelou těsně překopl severoirskou bránu.
    12. Pedri GONZÁLEZ - 1:1

12
    Favorita vysvobodil po přihrávce Nacha Fernándeze brzy z trápení PEDRI GONZÁLEZ tvrdou střelou k tyči z 22 metrů a také v případě hvězdičky Barcelony jde o první reprezentační zásah.

10
    Fabián Ruiz pronikl po levé straně, jeho zpětný centr odhlavičkoval Price, nicméně domácí zůstávají na míči a obléhají severoirskou šestnáctku.

8
    Nebezpečný centr Shey Charlese po zisku míče Simón jen nejistě vytahoval za sebe a Isaac Price z úhlu jeho chybu nepotrestal volejem do boční sítě.

6
    Tento trestný kop z podobného místa asi 40 metrů od brány jako při prvním gólu španělská obrana zvládla, Boyd-Munce nenachází spoluhráče před bránou.

5
    Žlutá karta pro Španělsko (Robin Le Normand).
    2. Daniel BALLARD - 0:1

2
    Severní Irsko právě vstřelilo branku!
    Šokující začátek zápasu! Po 66 vteřinách hry otevírá skóre po trestném kopu Boyda-Munce hlavičkou obránce druholigového Sunderlandu DANIEL BALLARD. Nico Williams vypustil bránění standardky a Unai Simón stačil přes mohutný odraz do robinzonády míč jen lehce tečovat.

1
    Domácí hrají před zaplněným hledištěm na Mallorce v červených dresech a modrých trenýrkách, hosté jsou celí v bílém.

1

Španělsko: Simón – Navas, Fernández, Le Normand, Cucurella – González, Hernández, Ruiz – Yamal, Morata, Williams
    Náhradníci: Raya, Remiro – Carvajal, Vivian, Laporte, Grimaldo, Merino, Olmo, Baena, Zubimendi, Mato, Torres, Oyarzabal
    Trenér: De La Fuente

Severní Irsko: Peacock-Farrell – Ballard, J. Evans, Toal – Hume, Bradley, S. Charles, Boyd-Munce, Lewis – Reid, Price
    Náhradníci: Hazard, P. Charles – Brown, Spencer, C. Evans, Donnelly, Thompson, McMenamin, Smyth, Galbraith, McCausland, Magennis, Taylor, Marshall
    Trenér: O´Neill

Rozhodčí: Dechepy (FRA).

Severní Irsko se na evropský vrcholný turnaj nepodívá, ostatně v celé historii se mu to povedlo pouze jednou. V kvalifikační skupině dokázalo pod sebe dostat pouze nejslabší reprezentaci světa San Marino. V březnové přípravě se ovšem fotbalistům z Ulsteru dařilo, uhráli remízu 1:1 v Rumunsku a zvítězili v derby nad Skotskem na jeho půdě 1:0.
    Kádr Severního Irska tvoří především hráči nižších anglických soutěží, v Premier League nastupovali na jaře jen kapitán Evans v Manchesteru United a mladík Bradley za Liverpool.

Španělsko zná konečný výběr 26 jmen pro mistrovství Evropy, po vítězném utkání proti sparingpartnerovi ze sousední Andorry 5:0 trenér de la Fuente vyřadil Aleixe Garcíu, Llorenteho a dorostence Cubarsího. Naopak na šampionát pojedou i dva hráči, kteří si teprve proti Andoře odbyli reprezentační debut – La Ligou ostřílení borci Fermín López a Ayoze Pérez. Nechybí ani teprve 16letý Lamine Yamal, s přehledem nejmladší účastník turnaje. Největší zastoupení má v kádru s pěti hráči San Sebastian.
    Španělé jsou trojnásobými mistry Evropy a úřadujícími vítězi Ligy národů UEFA, z minulého o rok posunutého Eura obhajují bronz.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.

Karel Jedlička

Góly: 12. González, 18. Morata, 29. González, 35. Ruiz, 60. Oyarzabal – 2. Ballard

Karty:   5. Le Normand (ESP) – 64. Price (NIR)

Střely na branku: 8:3. Střely mimo: 8:4. Rohy: 5:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 9:8.
    Španielsko: Simón – Navas (46. Carvajal), Fernández (53. Laporte), Le Normand, Cucurella (46. Grimaldo) – González (61. Merino), Hernández, Ruiz – Yamal (72. Mato), Morata /C/ (53. Oyarzabal), Williams
    Náhradníci: Raya, Remiro – Vivian, Olmo, Baena, Zubimendi, Torres

Tréner: De La Fuente

Severné Írsko: Peacock-Farrell – Ballard, J. Evans /C/, Toal (46. Thompson) – Hume (78. Spencer), Bradley (67. McCausland), S. Charles, Boyd-Munce (46. C. Evans), Lewis – Reid (67. Taylor), Price (84. McMenamin)
    Náhradníci: Hazard, P. Charles – Brown, Donnelly, Smyth, Galbraith, Magennis, Marshall

Tréner: O´Neill