Nemecko – Grécko 76:63 (kon.) | Srbsko – Austrália 95:90 (po pr.) | Francúzsko – Kanada 82:73 (kon.)
Brazília – USA 87:122 (kon.)
Srbsko
95:90 (17:31, 42:54, 67:65, 82:82)
Austrália
Utorok 06.08.2024, 14:30 • Bercy Arena, Paríž • Olympijské hry - muži • Štvrťfinále

Favorit zo Srbska nakoniec zvládol zápas proti Austrálii. A to aj napriek tomu, že v priebehu zápasu prehrával o 24 bodov. Keď už to po otočení výsledku vyzeralo, že si postrážia postup, dostali tesne pred koncom zápasu kôš z ruky Pattyho Millsa, ktorý poslal zápas do predĺženia! V ňom taktiež prehrávali ešte 67 sekúnd pred koncom. Dôležite koše v závere však trafil Nikola Jokić a Srbsko po dráme porazilo Austráliu.

Jokić zaznamenal 21 bodov, 14 doskokov a 8 asistencií a potvrdil svoju extratriedu. Bogdanović mu dobre sekundoval so 17 bodmi. Za Austráliu sa najviac darilo Millsovi (26 bodov, z toho 20 v prvom polčase) a Giddey pridal 25 bodov.

(16:49:57)

Koniec zápasu. (95:90)

44:47
    Austrálčania nepresne vyhodili loptu z autu! Hneď síce faulovalo Bogdanovića, no ten premieňa obe šestky. (95:90)

44:35
    Oddychový čas pre tím Austrálie. (93:90)

44:35
    McVeigh nepremenil svoj pokus, na opačnej strane Jokić áno. Je tu trojbodové vedenie pre Srbsko! (93:90)
    43:53 Giddey (AUS)

43:53
    A Nikola Jokić posiela Srbov do vedenia! (91:90)

42:55
    Petrušev faulovaný pri zakončení. Obe šestky premieňa. (89:90)

42:17
    Giddey premieňa za tri body a Austrália vedie. (87:90)

41:55
    Bogdanović prenikol až do blízkosti koša a vyrovnáva. (87:87)

41:40
    Reath sa presadil pod košom a Austrália vedie. (85:87)

41:05
    McVeigh takisto triafa trojku a znova máme vyrovnaný stav! (85:85)

40:37
    Mills prvú strelu za tri body netrafil, na opačnej strane Dobrić áno! (85:82)

40:01
    Začalo sa predĺženie. (82:82)

Tak Mills 1,4 sekundy pred koncom ťažkou strelou cez Nikolu Jokića posiela tento vyrovnaný zápas do predĺženia! To nám začne už o malú chvíľu.

39:51
    Oddychový čas pre tím Austrálie. Chcú si čo najlepšie pripraviť akciu na poslednú strelu. Kto dostane dôveru, bude to Giddey, Mills, alebo niekto iný? (82:80)

39:51
    Jokić netrafil strelu, ktorou mohli Srbi odskočiť na 3 body. Loptu však doskočil Mičić a bol faulovaný. Prvú šestku nepremenil, druhú už áno. Stav je 82:80! (82:80)

39:28
    Oddychový čas pre tím Srbska. Do konca ostáva 32 sekúnd! Udržia Srbi krehké vedenie o jeden bod? (81:80)

38:16
    Na bod Austráliu približuje strelou za dva body Giddey. (81:80)

37:08
    Mičić všetky šestky premieňa. (81:78)
    37:08 Giddey (AUS)

37:08
    Giddey fauloval Mičića pri trojke a budú z toho tri šestky pre Srba. (78:78)

36:43
    Výborná rotácia lopty po trojkovom oblúku, na jej konci Giddey a máme vyrovnané! (78:78)

35:57
    Straty na jednej strane Millsa a na druhej Dobrića, stav sa nám nemení. (78:75)

35:18
    Austrália mohla ísť do vedenia. Jokić ale vypichol loptu Exumovi a na druhej strane Mičić premenil strelu zo strednej vzdialenosti na ďalšie dva body pre Srbov. (78:75)

34:18
    Aj napriek nepresnej streľbe, sa Austrálčania napokon vďaka útočným doskokom dočkali trojky a znižujú opäť na rozdiel jediného bodu! (76:75)
    34:00 Micić (SER)

34:00
    Austrália sa teraz v útoku ťažko presadzuje. Srbsko zlepšilo obranu a prináša to ovocie. (76:72)

33:03
    Mičić s presnou trojkou a Srbi vedú o 4 body. (76:72)

32:32
    Lansdale faulovaný pri streľbe. Premenil len jednu z dvoch šestiek. (73:72)

32:06
    Srbi netrafili a do nesformovanej obrany vbehol Exum a premieňa. (73:71)

31:41
    Giddey pekne našiel McVeigha a stav je 73:69. (73:69)

31:15
    Mills zablokovaný a v protiútoku zakončuje Mičić za 2- (73:67)
    30:53 Gudurić (SER)

30:53
    Gudurić dostal dobrý pas od Mičića nemal problém zakončiť. (71:67)

30:35
    McVeigh odpovedá strelou za 2 body. (69:67)

30:08
    Petrušev sa šikovne obtočil pod košom. (69:65)

30:01
    Začala sa štvrtá štvrtina. (67:65)

30:00
    Tretia štvrtina sa skončila. (67:65)

29:57
    Giddey stratil loptu v útoku. Milutinov však na opačnej strane nepresný z hranice šestky. (67:65)

29:26
    Mills si teraz umne vypýtal ofenzívny faul od Milutinova. (67:65)

29:00
    Mičić našiel v brejku Jokića, ten bol faulovaný pri streľbe a obe šestky premenil. (67:65)

28:55
    Teraz opäť dlhšia časť hry bez bodov. Nepresné strely a straty na oboch stranách palubovky. (65:65)

27:32
    Nešportový faul Avramovića, dve šestky a lopta pre Austráliu. Exum premieňa len jednu z dvoch šestiek. (65:65)

27:31
    Za Srbov to teraz berie do svojich rúk Nikola Jokić a pridáva 2 body na svoje konto. (65:64)

27:09
    Josh Giddey prichádza s rýchlou odpoveďou. (63:64)

26:56
    Nikola Jokić sa tentokrát pod košom presadil a vracia Srbom vedenie. (63:62)

26:29
    Exum faulovaný pri streľbe. Premieňa obe šestky. (61:62)

26:12
    A teraz Srbi získavajú vedenie o bod po strele Bogdanovića! (61:60)

25:46
    Na opačnej strane nebol presný ani Nikola Jokić. Máme za sebou jednu z najdlhších pasáží bez bodu. (59:60)
    25:04 Dobrić (SER)

25:04
    Mills netriafa, doskočil Exum. Neúspešne strieľa aj McVeigh. (59:60)

24:22
    A znovu je tu trojka Srbska a už je to len o jediný bod! (59:60)

24:04
    Oddychový čas pre tím Austrálie. (56:60)

24:04
    A Bogdanović po strate Austrálčanov triafa za 3 body! (56:60)

23:45
    Bogdanović opäť znižuje náskok Austrálie. (53:60)

23:26
    Odpovedá Patty Mills zo strednej vzdialenosti. (51:60)

23:05
    Daniels netrafil trojku, na opačnej strane z rovnakej pozície triafa Dobrić! (51:58)

22:31
    Avramović prešiel agresívne do koša až k dvom bodom. (48:58)

22:23
    Video skúma od koho sa lopta odrazila do autu. (46:58)

22:02
    Josh Giddey znova úspešný s nájazdom na kôš. (46:58)

21:19
    Avramović doskočil v útoku a dáva za 2 body. (46:56)

20:51
    Zdá sa, že Patty Mills cez polčas nevychladol a pridáva ďalšie dva body Austrálie. (44:56)

20:36
    Na oboch stranách nepresnosti v prvých útokoch. Až Petrušev dáva prvé body v polčase. (44:54)

20:01
    Začala sa tretia štvrtina. (42:54)

Srbsko v prvom polčase nevedelo nájsť recept na zastavenie výborne hrajúcej Austrálie. Fantasticky hral najmä Mills (20 bodov!) a Giddey. Rozdiel v skóre bol už 24 bodov! Srbsko pred polčasom stiahlo hrozivý náskok na 12 bodov. V druhej polovičke budú musieť Srbi pridať na oboch koncoch palubovky ak chcú Austráliu poraziť.

20:00
    Druhá štvrtina sa skončila. (42:54)

20:00
    Exumov pokus so sirénou nebol úspešný. (42:54)

19:57
    Jokić si nepremenenú šestku doskočil ale netriafa pod košom. Gudurić napokon dotlačil loptu cez obruč. Srbi chceli aj faul. (42:54)

19:49
    Jokić si aj napriek trojici brániacich hráčov vypýtal faul a bude strieľať šestky. Premieňa len jednu. (40:54)

19:04
    Gudurić doskočil v útoku a dáva za dva body. (39:54)
    18:44 Exum (AUS)

18:44
    Exum teraz prebehol celé ihrisko a doniesol loptu do koša aj napriek faulu. Premieňa aj šestku. (37:54)

17:49
    Josh Giddey ale odpovedá rovnako trojkou! (37:51)

17:18
    Gudurić triafa trojku a približuje Srbov. (37:48)

16:58
    Nikola Jokić poslal do protiútoku pasom Avramovića a ten znižuje. (34:48)

16:38
    Gudurić prešiel stredom obrany až do koša. (32:48)

16:26
    Video teraz skúmalo kontakt Avramovića so súperom, ale išlo skôr o herecké vystúpenie Srba, a tak sa hrá ďalej. (30:48)

16:25
    Milutinov porušil pravidlo o 3 sekundách a na opačnej strane to Mills potrestal ďalšími dvomi bodmi. (30:48)

15:42
    Nikola Jokić fantasticky našiel pod košom osamoteného Milutinova, ktorý smečje. (30:46)

15:12
    Opäť pod košom dominantný Nikola Jokić. (28:46)

14:26
    Nohy si teraz pri driblingu nepostrážil Landale a sú to kroky. (26:46)

14:04
    Exumovi bol teraz odpískaný nešportový faul, to potvrdilo aj video. Avramović premenil obe šestky a Srbsko ostane pri lopte. (26:46)

13:51
    Nikola Jokić pod košom úspešný. (24:46)

13:34
    Giddey však prichádza z rýchlou odpoveďou. (22:46)

13:17
    Avramović po prihrávke Bogdanovića dáva dvojku. (22:44)

13:08
    Timeout pre Srbov, tí sú momentálne v zápase stratení. (20:44)

12:59
    Reath pridáva trojku a rozdiel v skóre je už 24 bodov. (20:44)

12:12
    Exum v brejku zhodil na Landalea a ten smečom navyšuje na 41:20. (20:41)

12:00
    Konečne body pre Srbov zásluhou Mičića, ktorý triafa za 3 body. (20:39)

11:45
    Patty Mills teraz doslova exceluje! (17:39)

11:22
    Oddychový čas pre tím Srbska. (17:37)
    11:22 Reath (AUS)

11:22
    Austrália už vedie o 20 bodov! (17:37)

10:48
    Prerážanie Srbov a kto iný sa na druhej strane opäť triafa ak nie Patty Mills! (17:35)

10:20
    Tak nestarnúci Patty Mills teraz ničí Srbov! (17:33)

10:01
    Začala sa druhá štvrtina. (17:31)

10:00
    Prvá štvrtina sa skončila. (17:31)

09:59
    Ďalšia srbská strata. Mills faulovaný sekundu pred koncom štvrtiny. Obe šestky premieňa. (17:31)

09:28
    A znovu za body Mills! (17:29)
    08:46 Mills (AUS)

08:46
    Po strate lopty od Marinkovića sa v protiútoku za 3 body nemýlil opäť Mills! (17:26)

08:14
    Patty Mills po obrannom doskoku prešiel na opačnú stranu ihriska a premieňa nájazd. (17:23)
    07:47 Exum (AUS)

07:47
    Dante Exum pod košom úspešný, opäť vedenie Austrálie o 4 body. (17:21)

07:27
    Nikola Jokić s rýchlou odpoveďou znovu zvnútra šestky. (17:19)

07:12
    Exum našiel za oblúkom voľného McVeigha ten premieňa trojku. (15:19)

06:37
    Jokić dostal pas pod kôš od Bogdanovića a dáva za dva. (15:16)

06:13
    Giddey si zatiaľ vniká pod srbský kôš s ľahkosťou. Ďalšie dva body pre neho. (13:16)

05:59
    Jokić si doskočil vlastný nepresný pokus a na druhýkrát sa už nemýli. (13:14)

05:43
    Magnay ale rýchlo odpovedá nájazdom do koša. (11:14)

05:20
    Oddych Srbom pomohol, za tri body triafa Bogdanović (11:12)

05:02
    Oddychový čas pre tím Srbska. (8:12)

05:02
    Giddey výborne našiel Exuma a ten spod koša musel trafiť. (8:12)

04:30
    Landale si zbehol dovnútra a nemýli sa. (8:10)

04:17
    Po faule na Petruševa sme videli dva trestné hody, Srb premenil len jeden z nich. (8:8)

03:59
    Josh Giddey pri chuti, pridáva ďalšie dva body na svoje konto. (7:8)

03:20
    Bogdanović spracoval pas od Nikolu Jokića a premieňa trojku. (7:6)

03:00
    Po strate Bogdanovića sa opäť presadil Giddey a Austrália vedie. (4:6)

02:35
    Teraz nepresnosti v streľbe a straty lôpt na oboch stranách ukončuje Josh Giddey presnou strelou zo strednej vzdialenosti. (4:4)

01:39
    Veterán Patty Mills dáva prvé body Austrálie v zápase. (4:2)

01:27
    Giddey prišiel o loptu a Petrušev trestá na druhej strane. (4:0)

01:04
    Dobrić prvým strelcom zápasu, po asistencii Jokića! (2:0)

00:36
    Prvé pokusy netrafili na jednej strane Bogdanović, na druhej Landala. (0:0)

00:01
    Úvodný rozskok pre Srbsko. (0:0)

00:01
    Stretnutie sa práve začalo. (0:0)

Hráči už sú pripravení na ihrisku. O chvíľku začíname!

Austrália

Austrálčania na LOH vedia vždy zabrať, veď na posledných dvoch sa dostali do semifinále, čo pri konkurencii v dnešnom svetovom basketbale nie je vôbec jednoduché. V Riu skončili štvrtí a v Tokiu brali bronz.

Na parížskej olympiáde Austrália na úvod zdolala Španielsko 92:80, potom prehrala s Kanadou 83:93 a na záver základnej skupiny aj s Gréckom 71:77. Či si Austrálčania šetrili formu až na vyraďovacie zápasy sa dozvieme už dnes.

Srbsko

Srbi okrem strieborných medailí z posledných MS (kde vo finále podľahli Nemecku 77:83), získali aj striebro na poslednej olympiáde, na ktorej sa zúčastnili, čo bolo v Riu 2016. Do Tokia sa nekvalifikovali.

Do tohto turnaja Srbi vstúpili prehrou 84:110 s Američanmi, potom deklasovali Portoriko 107:66 a v treťom zápase si poradili aj s Južným Sudánom výsledkom 96:85.

Pekný deň pri sledovaní prenosu druhého štvrťfinále olympijského turnaja basketbalistov, stretnú sa strieborní medailisti z posledných MS proti bronzovému tímu z minulej olympiády, Srbsko proti Austrálii.

Oba celky sa naposledy stretli v súťažnom zápase pred ôsmimi rokmi na olympiáde v Riu, kde Srbi v semifinále vysoko porazili Austráliu 87:61.

Vítame vás pri on-line prenose. Zápas začína o 14:30.

Lukáš Sidor

Srbsko: Plavšić, Petrušev, Jović, Bogdanović, Marinković, Dobrić, Jokić, Mičić, Gudurić, Davidovac, Avramović, Milutinov
    Tréner: Svetislav Pešić

Austrália: Daniels, Giddey, Mills (C), Green, Ingles, Dellavedova, Exum, Landale, Kay, McVeigh, Magnay, Reath
    Tréner: Brian Goorjian

Rozhodca: Yohan Rosso, Julio Anaya, Wojciech Liszka
    Štvrtiny: 17:31, 42:54, 67:65, 82:82 - 95:90