Luxembursko – Bielorusko 0:1 (kon.) | Slovensko – Azerbajdžan sk 2:0 (kon.) | Bulharsko – Sev. Írsko 1:0 (kon.)
Švédsko – Estónsko 3:0 (kon.)
Bulharsko
1:0 (1:0)
Severné Írsko
cz Nedeľa 08.09.2024, 18:00 • Stadion Hristo Botev, Plovdiv • Liga národov UEFA - Liga C • Skupina 3

To je ode mě pro dnešek vše, děkuji za pozornost a u dalších přenosů napočtenou! (20:01:09)

Držení míče: 48 % : 82 %.
    Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 4:3. Rohy: 2:4. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 19:12.

Je dobojováno! Druhá polovina zápasu již tolik vzrušení jako ta první nenabídla a diváci se také další branky nedočkali. Bulharsko si zkušeně hlídalo jednogólový náskok z 1. poločasu a slaví tak nejtěsnější výhru 1:0. Jedinou branku zápasu vstřelil ve 40. minutě domácí kapitán Kiril Despodov. Severní Irsko přebralo ve druhé půli iniciativu a bylo častěji na míči, k vážnějším ohrožením branky Mitova to ale nevedlo a dnes tak odjíždí z Bulharska s prázdnou.

90+6

90+5
    Centr od rohového praporku z kopačky Shey Charlese nezpůsobil obraně Bulharska problémy a ta se osvobozuje odkopem.

90+3
    Alexandar Kolev vidí za protesty ze střídačky žlutou kartu.

90+2
    Dobrou obrannou práci odvedl Alex Petkov a nepustil k míči presujícího Paula Smythe. Od branky bude rozehrávat Dimitar Mitov.

90+1
    Fabian Nürnberger příliš otálel s rozehrávkou a vidí žlutou kartu.

90
    Hlavní rozhodčí Tasos Sidiropoulos nastavuje 6 minut nad rámec řádné hrací doby.

90
    Výhodu v podobě přímého kopu nevyužil Zdravko Dimitrov, který svojí střelu posílá až někam na tribunu.

89
    Rohový kop v podání Shey Charlese ale ve vápně nikoho v zeleném nenašel a míč mají fotbalisté Bulharska.

88
    Živko Atanasov ve vápně raději zahrává míč na roh před atakujícím Callumem Marshallem.
    87. Shanye Lavery hlavičkuje nad břevno.

87
    Na kroucený centr Jamala Lewise z levé strany si na úrovni penalty vyskočil Shayne Lavery, jeho hlavička směřující na zadní tyč ale prolétla nad břevnem.

86
    Míč mají pod kontrolou fotbalisté Severní Irska, kteří se dostali až do vápna, finální přihrávka Ali McCanna ale nebyla přesná a končí na kopačkách domácích.

84
    Ross MacCausland již míč na hrací ploše nestihl a k centru do vápna se nedostal. Od branky bude rozehrávat Dimitar Mitov.

82
    Střídání v týmu Severní Irsko:
    ze hřiště odchází Trai Hume, přichází Ross McCausland,
    ze hřiště odchází Isaac Price, přichází Alistair McCann.

81
    Trai Hume byl v souboji o míč pozdě a svým skluzem trefil nohy Vasila Panajotova. Jasná žlutá karta.

81
    Kroucený centr Shey Charlese ale ve vápně hlavičkuje do bezpečí Zdravko Dimitrov.

80
    Isaac Price vybojoval míč na polovině soupeře a následně byl faulován Simeonem Petrovem. Severní Irsko má k dispozici přímý volný kop.

78
    Ahmed Ahmedov je za svůj nešetrný zákrok na Dainela Ballarda odměněn kartónkem žluté barvy.

78
    Střídání v týmu Bulharsko:
    ze hřiště odchází Georgi Kostadinov, přichází Simeon Petrov.

77
    ze hřiště odchází Kiril Despodov, přichází Stanislav Ivanov.

75
    Hra je přerušena, zdravotní problém avizuje Kiril Despodov. Vypadá to, že dále už to nepůjde a na řadu tak přijde střídání.

74
    Ofsajd! A v něm přistižen Ahmed Ahmedov. Míč pro Severní Irsko.

73
    ze hřiště odchází George Saville, přichází Paul Smyth,
    ze hřiště odchází Paddy McNair, přichází Callum Marshall.

72
    ze hřiště odchází Martin Minčev, přichází Vasil Panajotov.

71
    ze hřiště odchází Radoslav Kirilov, přichází Zdravko Dimitrov.

70
    Hlavní rozhodčí Tasos Sidiropoulos stejně jako v první půli přerušuje hru a dopřává oběma týmům prostor na občerstvení a doplnění tekutin.
    69. Shayne Lavery tváří v tvář Mitovovi neuspěl.

69
    Velká šance Severního Irska! Dobře načasovaný pas za obranu Bulharska obdržel Shanye Lavery, tváří v tvář Dimitaru Mitovovi ale neuspěl a domácí gólman si připisuje skvělý zákrok!

67
    Martin Minčev dohrál souboj s Danielem Ballardem a míč mají v moci Severoirové.

65
    Jamal Lewis se nedostal k centru díky dobrému obrannému zákroku Živka Atanasova.

64
    Ahmed Ahmedov se na hřišti uvedl faulem a s míčem tak budou hrát fotbalisté Severního Irska.

62
    ze hřiště odchází Alexandar Kolev, přichází Ahmed Ahmedov.

62
    Conor Bradley fauloval Ilju Grujeva a měl by si dávat pozor, protože již jednu žlutou kartu má.

61
    Nepřesná přihrávka brzdí útočnou akci Severoirů. Míč končí u Dimitara Mitova, který volí rozehrávku nakrátko přes stopery.

59
    ze hřiště odchází Dion Charles, přichází Shayne Lavery.

59
    Conor Bradley nešetrně zajel do Kirila Despodova a po zásluze vidí žlutou kartu.

58
    Jamal Lewis našel svojí zpětnou přihrávkou na hranici šestnáctky Dion Charles, jeho střelu ale blokuje obrana Bulharska.

56
    Isaac Price si teď ukrojil příliš velké sousto, proti dvojici obránců Bulharska se neprosadil a přichází o míč.

54
    Rohový kop Severního Irska ohrožení pro branku Mitova nepřinesl a míč mají v moci domácí.

54
    Jamal Lewis se uvolnil na levé straně, jeho centr do vápna ale sráží na roh Georgi Kostadinov.

52
    Kroucený míč v podání Shey Charlese ale bez potíží ve vápně odvrací obrana Bulharska.

52
    Po faulu Martina Minčeva bude Severní Irsko zahrávat přímý volný kop.

50
    George Saville netrefil míč ideálně a jeho přízemní centr do vápna končí na kopačkách domácích obránců.

49
    Útočná akce Bulharska neměla dlouhého trvání a po nepřesné přihrávce získávají míč Severoirové.

47
    Centr Shey Charlese od rohového praporku na malém boxuje Dimitar Mitov. Při zákroku byl navíc faulován a míč tak mají v držení fotbalisté Bulharska.

46
    Dlouhý aut Ciarona Browna odvrací ve vápně na roh Alexandr Kolev.

46

Druhý poločas začne přibližně v 19:05 hodin.

Je za námi 1. poločas, po kterém odcházejí v lepším rozpoložení do šaten fotbalisté Bulharska, kteří vedou 1:0. Nutno říci, že vedení je to zasloužené, Bulharsko má zatím herní i střeleckou převahu a vytvořilo si více šancí. Doposud jedinou branku zápasu vstřelil ve 40. minutě domácí kapitán Kiril Despodov, který využil skvělé přihrávky Alexandra Koleva a dorážel prakticky do prázdné brány. Gólovou akci načal svojí mizernou rozehrávkou Bailey Peacock-Farrell. Severní Irsko zatím předvedlo směrem dopředu spíše náznaky gólových šancí a ve druhé půli musí přidat, pokud si dnes chce odvézt z Bulharska nějaké body.

45+4

45+2
    Útočná akce Bulharska končí po odpískaném faulu Alexandra Koleva.

45+1
    Střílený centr Isaaca Price končí na přední tyči v rukavicích Dimitara Mitova.

45
    Hlavní rozhodčí Tasos Sidiropoulos nastavuje 3 minuty nad rámec 1. poločasu.

44
    Míč mají v držení fotbalisté Severního Irska a hledají okénko v obraně Bulharska k ohrožení branky.

43
    Na kroucený centr z levé strany si na malém vápně nejvýše vyskočil Daniel Ballard, jeho hlavička ale letí vysoko nad bránu.

42
    Centr Shey Charlese z pravé strany na přední tyči zpacifikoval i s přispěním obrany Dimitar Mitov. Rohový kop pro Severní Irsko.
    40. Kiril DESPODOV - 1:0

40
    Bulharsko právě vstřelilo branku!
    Domácí jdou po zásluze do vedení! Po chybě Peacock-Farrella v rozehrávce se k míči ve vápně dostal Alexandar Kolev, který předložil perfektní pas na zadní tyč, kde stál nikým nehlídaný KIRIL DESPODOV a zblízka posílá míč do odkryté brány – 1:0!

38
    Dobrý pas mezi stopery Bulharska obdržel Isaac Price, který zvolil střelu z voleje, ta ale letí hodně vedle.

37
    Radoslav Kirilov fauloval fauloval George Savilla a dopředu se tak mohou vydat fotbalisté Severního Irska.

35
    Dlouhý nákop za obranu doběhl na úrovni šestnáctky Aleksandar Kolev, z voleje ale netrefil míč ideálně a Peacock-Farrell jej bez potíží chytá.

33
    Kroucený centr do vápna ale bez potíží odvrací obrana Severního Irska.

32
    Trai Hume fauloval pronikajícího Radoslava Kirilova a Bulharsko bude zahrávat další standardku.
    30. Kiril Despodov poslal svůj pokus z přímého kopu do tyče.

30
    Kiril Despodov trefuje ze standardky tyč!

29
    Po faulu Paddy McNaira bude Bulharsko zahrávat standardku z pozice pro přímé ohrožení branky.

29
    Žlutá karta pro tým Severní Irsko (Paddy McNair).

28
    Žlutá karta pro tým Severní Irsko (Shea Charles).

27
    Hra znovu pokračuje, střelecký pokus Conora Bradleyho bez potíží chytá Dimitar Mitov.

25
    Hlavní rozhodčí Tasos Sidiropoulos přerušuje hru a nechává oběma týmům prostor na doplnění tekutin.

23
    Centr Shey Charlese hlavičkuje na velkém vápně obrana Bulharska do bezpečné vzdálenosti od vlastní branky.

21
    Aleksandar Kolev ještě stihl nákop za obranu Severního Irska na hrací ploše, jeho centr z krkolomné pozice ale sbírá ze vzduchu Bailey Peacock-Farrell.

20
    Centr George Savilla ale končí ve vápně v rukavicích Dimitara Mitova.

19
    Další standardka pro Severní Irsko, tentokrát se faulem provinil Georgi Kostadinov.

19
    Vysoký centr do vápna mířil na Ciarona Browna na zadní tyči, ten se ale proti přesile domácích obránců k míči nedostal.

18
    Shea Charles byl zezadu zatažen za dres Iljou Grujevem a Severní Irsko tak má výhodu v podobě přímého volného kopu.

17
    Severoirové kombinují na vlastní polovině a míč létá rychle z nohy na nohu.

15
    Při snaze získat míč před vápnem soupeře si nedovoleně počínal Aleksandar Kolev a míč tak mají fotbalisté Severního Irska.

14
    Prudký centr Kirila Despodova od rohového praporku odvrací na přední tyči hlavou Isaac Price. Bulharsko ale zůstává na míči.

12
    Centr Fabiana Nürnbergera z levé strany se ve vápně stal kořistí obrany Severního Irska. Míč končí u Peacock-Farrella.

11
    Kroucený centr Shey Charlese končí na velkém vápně na kopačkách domácích.

10
    Své obranné povinnosti si na jedničku splnil Isaac Price a získává míč pro Severní Irsko.

9
    Měkký centr Shey Charlese končí i s přispěním domácí obrany v rukavicích Dimitara Mitova.

8
    Další faul Bulharska, tentokrát se provinil Radoslav Kirilov a Severní Irsko má k dispozici standardku.

7
    Útočná snaha Bulharska končí po odpískaném faulu na Conora Bradleyho. Rozehrávky se ujme Bailey Peacock-Farrell.

6
    Úvod zápasu patří domácím, kteří jsou znovu na míči a hledají okénka v obraně Severního Irska.
    4. S dorážkou Petkova si Peacock-Farrell poradil i s přispěním brankové konstrukce.

4
    První velká šance zápasu! Rohový kop Bulharska způsobil chaos na přední tyči, k dorážce se zblízka dostal Alex Petkov, Bailey Peacock-Farrell ale situaci nakonec i s přispěním brankové konstrukce zvládl a má míč ve své moci.

3
    Martin Minčev se s míčem dostal až do vápna, jeho střelu ale blokuje obrana Severního Irska.

2
    Míč mají na svých kopačkách fotbalisté Bulharska a vyměňují si krátké přihrávky na vlastní polovině.

1
    Kiril Despodov se uvolnil na pravé straně, jeho střílený centr do vápna ale odkopává do zámezí dobře se vracející Shea Charles.

1

Úvodní výkop obstarají fotbalisté Bulharska.

Bulharsko bude hrát v bílých dresech, Severní Irsko v dresech zelených.

Všichni aktéři dnešního střetnutí právě za doprovodu hlavního sudího Tasose Sidiropoulose vstupují na hrací plochu. Po národních hymnách již utkání začne.

Bulharsko: Mitov – Popov, A. Petkov, Ž. Atanasov, Nürnberger – Kirilov, G. Kostadinov, Grujev – Despodov (C), Kolev, M. Minčev.
    Náhradníci: Vucov, Djulgerov – Tombak, Antov, G. Minčev, I. Minčev, Rusev, S. Petrov, Panajotov, Ahmedov, Dimitrov, Ivanov.
    Trenér: Iljan Iljev

Severní Irsko: Peacock-Farrell – Hume (C), Ballard, McNair, Brown – S. Charles, Saville, Lewis – Bradley, D. Charles, Price.
    Náhradníci: Southwood, Clark – McCausland, Marshall, Lavery, Smyth, Evans, Lyons, McCann, Toal, Galbraith, Magennis.
    Trenér: Michael O'Neill

Rozhodčí: Sidiropoulos – Kostaras, Dimitriadis (GRE).

Vzájemné zápasy

Poslední vzájemné zápasy Bulharska a Severního Irska jsou z roku 2021 v rámci kvalifikace na Mistrovství světa. V Severním Irsku skončilo utkání bezbrankovou remízou 0:0, odvetu pak zvládlo lépe Bulharsko a v domácím prostředí zvítězilo 2:1. Na finálový turnaj se ale nepodívalo ani jedno z národních mužstev.
    Z devíti vzájemných duelů pak máme bilanci pěti výher Bulharska, dvou remíz a dvou výher Severního Irska. Poslední výhra Severoirů je z roku 1979.

Severní Irsko

Největším úspěchem Severního Irska je čtvrtfinálová účast na Mistrovství světa v roce 1958 ve Švédsku, v posledních dekádě je to pak osmifinále na Mistrovství Evropy v roce 2016 ve Francii, kde Green and White Army vyřadili fotbalisté Walesu. V poslední kvalifikaci na letošní Mistrovství Evropy se Severnímu Irsku nedařilo a s 9 body skončilo ve své skupině na předposledním místě.
    V loňském vydání Ligy národů si Severoirové zahráli také v lize C, kde skončili se ziskem 5 bodů na 3. místě a jen díky lepšímu skóre se vyhnuli pádu do ligy D, kam zamířil Kypr. Letos tak budou chtít svěřenci lodivoda Michaela O'Neilla své umístění vylepšit. Největší postavou v současném kádru Severního Irska je talentovaný 21letý krajní obránce Conor Bradley, který pravidelně sbírá minuty v dresu Liverpoolu a již se také střelecky dokázal prosadit v národním dresu. Na úvod nového ročníku Ligy národů si Severní Irsko v domácím prostředí poradilo 2:0 s Lucemburskem, když o své výhře rozhodlo již v 1. poločase po trefách Paddy McNaira a Daniela Ballarda.

Bulharsko

Jednoznačně největším úspěchem bulharského fotbalu je účast v semifinále Mistrovství světa v roce 1994. Bulharsko nakonec odjíždělo bez medaile, když v zápase o bronz podlehlo Švédsku. Na nějakém z velkých mezinárodních turnajů si Bulhaři zahráli naposledy v roce 2004 v Portugalsku na Mistrovství Evropy, zde ale skončili v základní skupině.
    V posledních letech se reprezentaci Bulharska nedaří, v poslední odehrané kvalifikaci na Mistrovství Evropy skončilo ve skupině se 4 body poslední bez jediné výhry. V uplynulém vydání Ligy národů UEFA hrálo Bulharsko také v lize C a bylo z toho 2. místo za suverénní Gruzií.
    Od listopadu 2023 bulharský národní tým 56letý Iljan Iljev, který má k dispozici kádr bez výraznějším jmen evropského fotbalu. Nejvýraznější tváří mužstva je tak 24letý záložník Ilja Gruev, který obléká dres anglického Leedsu. V úvodním duelu nového ročníku Ligy národů uhrálo Bulharsko bod za bezbrankovou remízu 0:0 v Bělorusku. Bulhaři museli dohrávat zápas od 73. minuty o deseti, když byl po druhé žluté kartě vyloučen Filip Krastev.

Hezký nedělní podvečer všem milovníkům fotbalu! Startuje nový ročník Ligy národů UEFA a společně se podíváme na zápas ligy C mezi Bulharskem a Severním Irskem. Výkop proběhne na stadionu Hristo Boteva v Plovdivu ve 18:00 hodin, tak si na tento čas nic neplánujte, jste srdečně zváni k našemu přenosu.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.