Izrael – Belgicko | 1:0 (kon.) | | | Taliansko – Francúzsko | 1:3 (kon.) |
Fínsko – Grécko | 0:2 (kon.) | | | Anglicko – Írsko | 5:0 (kon.) | | | Nórsko – Kazachstan | 5:0 (kon.) |
Rakúsko – Slovinsko | 1:1 (kon.) |
S. Macedónsko – Faerské ostrovy | 1:0 (kon.) | | | Lotyšsko – Arménsko | 1:2 (kon.) |
koniec
Anglicko
5:0
(0:0)
Írsko
Jakub Holínka
Góly:
53. Kane (pen.), 56. Gordon (Livramento), 58. Gallagher (Guéhi), 76. Bowen (Bellingham), 79. Harwood-Bellis (Bellingham)
Držení míče: 74 % : 26 %.
Střely na branku: 7:1. Střely mimo: 7:0. Rohy: 12:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 7:9.
Rozhodca: E. Lambrechts – J. de Weirdt, K. Monteny (BEL)
Diváci:
Karty: 42. Madueke (ENG), 42. Bellingham (ENG), 45+3. Kane (ENG), 89. Gomes (ENG) – 43. Scales (IRL), 45+3. Molumby (IRL), 85. O'Shea (IRL) 51. Scales (IRL)
Nepremenená penalta:
Držení míče: 74 % : 26 %.
Střely na branku: 7:1. Střely mimo: 7:0. Rohy: 12:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 7:9.
Anglicko:
Pickford – Livramento, Walker (62. Harwood-Bellis), Guéhi, Hall – Gallagher (75. Solanke), Jones (79. Gomes) – Madueke (75. Bowen), Bellingham, Gordon (75. Rogers) – Kane (C).
Náhradníci: Henderson, Trafford – Lewis, Gibbs-White, Quansah, Watkins.
Tréner: Lee Carsley
Írsko: Kelleher – O'Shea, McGuinness, Collins (C), Scales, O'Dowda (66. Azaz) – Ebosele (66. Manning), J. Cullen (76. Moran), Molumby – Szmodics (86. McAteer), Ferguson (66. Parrott).
Náhradníci: O'Leary, Travers – Doherty, Johnston, O'Brien, Cannon, Coventry.
Tréner: Heimir Hallgrímsson
Náhradníci: Henderson, Trafford – Lewis, Gibbs-White, Quansah, Watkins.
Tréner: Lee Carsley
Írsko: Kelleher – O'Shea, McGuinness, Collins (C), Scales, O'Dowda (66. Azaz) – Ebosele (66. Manning), J. Cullen (76. Moran), Molumby – Szmodics (86. McAteer), Ferguson (66. Parrott).
Náhradníci: O'Leary, Travers – Doherty, Johnston, O'Brien, Cannon, Coventry.
Tréner: Heimir Hallgrímsson
Rozhodca: E. Lambrechts – J. de Weirdt, K. Monteny (BEL)
Diváci:
Střely na branku: 7:1. Střely mimo: 7:0. Rohy: 12:0. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 7:9.
ze hřiště odchází Samuel Szmodics, přichází Kasey McAteer.
Pro Irsko to začíná zavánět debaklem. Jude Bellingham posadil nadýchaný centr do vápna přesně na hlavu TAYLORA HARWOOD-BELLISE, který se trefuje k pravé tyči mimo dosah skákajícího Kellehera – 5:0!
ze hřiště odchází Curtis Jones, přichází Angel Gomes.
ze hřiště odchází Josh Cullen, přichází Andrew Moran.
Jude Bellingham rozehrál standardku signálem po zemi na hranici šestnáctky, kde se do míče opřel z první JARROD BOWEN a propálil vše co mu stálo v cestě – 4:0! Anglický křídelník se tak prosazuje po minutě pobytu na hřišti.
ze hřiště odchází Anthony Gordon, přichází Morgan Rogers,
ze hřiště odchází Conor Gallagher, přichází Dominic Solanke,
ze hřiště odchází Noni Madueke, přichází Jarrod Bowen.
ze hřiště odchází Festy Ebosele, přichází Ryan Manning,
ze hřiště odchází Evan Ferguson, přichází Troy Parrott,
ze hřiště odchází Callum O'Dowda, přichází Finn Azaz.
ze hřiště odchází Kyle Walker, přichází Taylor Harwood-Bellis.
A už je to o tři góly! Centr Noni Maduekeho od rohového praporku si na přední tyči našel Marc Guéhi, který hlavičkou prodloužil na vzdálenější tyč, kde číhal CONOR GALLAGHER a zblízka míč doklepává do odkryté brány – 3:0!
Domácí rychle využívají přesilovku a v krátkém sledu navyšují vedení! Valentino Livramento pláchl po pravé straně a poslal centr do vápna, kde se dvojice bránících hráčů Irska nedomluvila a míč propadl až na zadní tyč, kde se do něj z voleje opřel ANTHONY GORDON a střelou k levé tyči překonává Kellehera – 2:0!
Míč si na značku pokutového kopu postavil HARRY KANE, který dokázal, že se v podobných situacích nemýlí a posílá Anglii do vedení – 1:0! Domácí kapitán si zkušeně počkal na pohyb Kellehera a míč posílá na opačnou stranu do sítě.
Anglie: Pickford – Livramento, Walker, Guéhi, Hall – Gallagher, Jones – Madueke, Bellingham, Gordon – Kane (C).
Náhradníci: Henderson, Trafford – Lewis, Gibbs-White, Gomes, Quansah, Harwood-Bellis, Watkins, Rogers, Bowen, Solanke.
Trenér: Lee Carsley
Irsko: Kelleher – O'Shea, McGuinness, Collins (C), Scales, O'Dowda – Ebosele, J. Cullen, Molumby – Szmodics, Ferguson.
Náhradníci: O'Leary, Travers – Doherty, Parrott, Johnston, O'Brien, Moran, Azaz, Manning, McAteer, Cannon, Coventry.
Trenér: Heimir Hallgrímsson
Rozhodčí: E. Lambrechts – J. de Weirdt, K. Monteny (BEL).
Poslední ostrovní derby mezi Anglií a Irskem bylo k vidění před dvěma měsíci v úvodním kole právě probíhající Ligy národů UEFA. Duel v irském Dublinu zvládla lépe favorizovaná Anglie, která si po výhře 2:0 odvezla všechny body. Three Lions o své výhře rozhodli již v 1. poločase, kdy se prosadili Declan Rice a Jack Grealish.
Jinak ale ve vzájemných zápasech kralují remízy, z celkových dvanácti duelů se body dělily hned sedmkrát. Čtyřikrát se z výhry radovala Anglie, jediný triumf Irska je z roku 1988, kdy Irové dokázali v základní skupině mistrovství Evropy vyhrát 1:0.
Největším úspěchem Irska na mezinárodní scéně je účast ve čtvrtfinále Mistrovství světa v roce 1990. Poslední účastí Irska na nějakém z finálových turnajů je účast na Mistrovství Evropy v roce 2016, kde Iry vyřadila v osmifinále Francie. V posledních letech se ale The Boys in Green příliš nedaří, v kvalifikaci na letošní EURO skončili v tabulce předposlední se ziskem 6 bodů. Obě výhry navíc Irsko zapsalo s outsiderem z Gibraltaru. V posledním vydání Ligy národů UEFA pak skončilo Irsko v lize B na 3. místě za Skotskem a Ukrajinou a k sestupu odsoudilo Arménii.
Od července letošního roku vede Irskou reprezentaci zkušený islandský stratég Heimir Hallgrimsson. Jeho svěřenci na úvod nového ročníku Ligy národů přivítali v ostrovním derby favorizovanou Anglii, které podlehli 0:2. Irům nevyšel také dvojzápas s rozjetým Řeckem, kterému v obou případech podlehlo shodně 0:2 a výhru tak zapsali s v deulu s Finskem, které v Helsinkách zdolali 2:1. Ještě po poločase přitom Irové prohrávali, po změně stran ale díky trefám Liama Scalese a Robbie Bradyho utkání otočili na svoji stranu. V tomto týdnu si Irsko duel s Finskem zopakovalo a v Dublinu svého soupeře udolalo gólem Evana Fergusona z konce první půle 1:0. Už teď je ale jasné, že si Irsko zahraje baráž o udržení v Lize B.
Doposud jediný triumf Three Lions na nějakém z velkých mezinárodních turnajů je titul mistrů světa z domácího šampionátu v roce 1966 a čekání na další trofej je tak již více než dlouhé. Blízko byla Anglie na posledních dvou mistrovstvích Evropy, v obou případech ale po neúspěšném finále brala stříbro. Na lavičce Albionu po letošním EURU skončil na vlastní žádost po osmi letech Gareth Southgate a mužstvo tak do Ligy národů vede prozatímní trenér Lee Carsley.
V posledním vydání Ligy národů se Anglii nedařilo, v lize A zakončila skupinu se 3 body bez výhry na posledním místě a letos tak účinkuje o úroveň níž, s jasným cílem o brzký návrat zpět do elitní ligy A. Three Lions vstoupili do nového ročníku Ligy národů výhrou 2:0 v ostrovním derby právě se svým dnešním soupeřem Irskem a dvakrát také dokázali zdolat outsidera skupiny Finsko, domácí duel s Řeckem se ale Albionu nevydařil a svému soupeři podlehl ve Wembley 1:2. Tento týden ale Anglie absolvovala s Řeckem odvetu a v Athénách dokázala své zaváhání napravit. Albion poslal již v 7. minutě do vedení Ollie Watkins, v 78. minutě si připsal vlastence Odysseas Vlachodimos a o pět minut později pečetil výsledek na konečných 3:0 při svém debutu za áčko záložník Liverpoolu Curtis Jones. Díky této výhře se Anglie na Řecko bodově dotáhla a díky lepšímu skóre je kolo před závěrečným duelem na čele tabulky.