Zmiešaná štafeta jednotlivcov, Kontiolahti Vítěz: E. Halvarssonová, S. Samuelsson (SWE) (kon.) | Zmiešaná štafeta mužov a žien, Kontiolahti Vítěz: Norsko (kon.)
koniec udalosti
Zmiešaná štafeta jednotlivcov, Kontiolahti

Vítěz: E. Halvarssonová, S. Samuelsson (SWE)

cz Sobota 30.11.2024, 13:15 • Kontiolahti • Biatlon
     
    Stejně jako před rokem v Östersundu vyhrávají úvodní závod Světového poháru ve štafetě dvojic biatlonisté Švédska, kteří tentokrát se Samuelssonem postavili místo Hanny Öbergové Ellu Halvarssonovou. Většinu závodu strávila na čele Francie, které byli Švédové v patách, a rozhodlo se až v přímém souboji na závěrečné položce, kterou zastřílel čistě Samuelsson na rozdíl od Fillona Mailleta. Ten se pak až v cílové rovince vrátil alespoň na stříbrnou příčku před Němce Strelowa.
    Suverénně nejlepší střelbu předvedli čtvrtí Rakušané Hauserová s Ederem, naopak česká střelba byla především vinou Lucie Charvátové vůbec nejhorší ze všech štafet. Vítězslav Hornig ji v závěrečném úseku alespoň bezchybnou střelbou a dobrým během vytáhl o pět příček nahoru na 14. místo, které je o dvě místa horší než minulé umístění stejné dvojice v Anterselvě. Znovu se tak potvrdilo, že štafeta dvojic je nejméně oblíbenou disciplínou pro české biatlonisty v jakémkoli složení. (14:07:57)
     
    Konečné výsledky

    1. Švédsko 36:17,6 (0+4)
    2. Francie +10,2 (0+9)
    3. Německo +10,3 (0+4)

    4. Rakousko +32,5 (0+1)
    5. Norsko +51,2 (1+11)
    6. Slovinsko +59,0 (0+4)
    7. Švýcarsko +59,3 (0+9)
    8. Estonsko +1:12,3 (0+7)
    9. Ukrajina +1:23,4 (0+5)
    10. USA +1:23,5 (0+8)

    11. Finsko +1:41,4 (1+9)
    12. Bulharsko +1:51,7 (0+8)
    13. Lotyšsko +2:31,5 (1+12)
    14. Česko +2:35,6 (1+13)
    15. Moldavsko +2:36,7 (2+7)
    16. Rumunsko +2:36,9 (0+5)
    17. Itálie +2:56,9 (1+11)
    18. Polsko +2:59,2 (0+13)
    19. Belgie +3:06,4 (0+8)
    20. Kanada +3:31,7 (1+9)
    21. Litva +3:32,0 (0+13)
    22. Kazachstán +4:34,6 (1+8)
    23. Jižní Korea (LPD)
    24. Slovensko (LPD)
     
    Závod skončil.
     
    Hluboko v poli poražených končí Itálie, Lucas Hofer po jednom trestném kole dojel sedmnáctý. Jako poslední dorazil do cíle 22. Kazachstán, zatímco jihokorejská štafeta byla stejně jako Slováci dostižena o kolo.
     
    Vítězslav Hornig v cílové rovince dokázal předjet ještě obě balkánské štafety a posunout český výsledek na 14. místo.
     
    Domácí Finsko po trestném kolu Inveniuse končí výborně rozjetý závod až jedenácté.
     
    Za Rakouskem a Norskem se sprintovalo o šesté místo, které získávají díky veteránu Fakovi Slovinci před Švýcarskem, elitní desítku doplnily Estonsko, Ukrajina a USA.
     
    V cíli musel rozhodnout fotofiniš o stříbru a bronzu mezi Francií a Německem! Nakonec to o špičku lyže vyšlo Fillonu Mailletovi.
     
    cíl
    Sebastian Samuelsson se v cíli objímá s Ellou Halvarssonovou, Švédsko si připisuje zlato.
     
    Opět skvělý Vítězslav Hornig, na svém úseku 10 z 10 a posouvá Česko alespoň na 16. místo. Moldavana a Rumuna má v dohledu.
     
    Čtvrtý je s malým odstupem veterán Eder, ale ten už sází po čtyřicítce více na střelbu než na rychlý běh. Nicméně nikdo za ním jej už neohrozí, pátý Nor Christiansen je daleko vzadu.
     
    8
    O zlatu je rozhodnuto! Stejně jako loni vyhrají zahajovací závod sezóny Švédové díky čisté střelbě Sebastiana Samuelssona. Fillon Maillet minul tři terče a propadl se dokonce až za skvěle střílejícího Justuse Strelowa!
     
    Vítězslav Hornig předvedl i v silném větru výbornou čistou ležku, zůstal na 19. místě, ale za svůj první okruh dokonce stáhnul pár vteřin i na Quentina Fillona Mailleta. Tak aspoň takováto první vlaštovka.
     
    O bronz si to rozdají Strelow a Eder, kteří ztrácejí na vedoucí duo čtvrt minuty. Páté Švýcarsko je o dalších více než půl minuty zpět.
     
    7
    Fillon Maillet sice dvakrát opravoval, zatímco Samuelsson jen jednou. Švéd měl potíže s dobitím náboje do komory, přesto odjel už pouze se třívteřinovým odstupem.
     
    Slovensko bylo předjeto o celé kolo a Cesnek již do závěrečného úseku nevyrazí.
     
    Nakonec je z toho pro Česko až 19. místo a odstup 2:34, na nejbližší štafety Moldavska a Rumunska bude Hornig nahánět okolo 17 vteřin.
     
    Lucie Charvátová mizerným představením na střelnici podtrhla špatný výkon české dvojice. Sice zvládla po čytřech omylech všechny opravy, ale jedno trestné kolo ji nemine.
     
    Arnekleivová mířila po stojce na trestné kolo a to bude zřejmě konec norských nadějí na medaili! Norsko předává až jedenácté s odstupem 1:22 minuty.
     
    Pořadí po 3. úseku:

    1. Francie 24:57
    2. Švédsko +9
    3. Rakousko +25
    4. Německo +30
    5. Švýcarsko +48
    6. Estonsko +1:03
     
    Francouzka se Švédkou si daly ve stoje přímý rozstřel. Simonová byla na spoušti mnohem rychlejší a i když se musela vracet pro ztracenou hůlku, předává s náskokem 9 vteřin. Obě závodnice přitom jednou dobíjely.
     
    6
    Simonová rychle stáhla drobné manko a vede nyní čelní tandem před Halvarssonovou. Další závodnice v čele s Voigtovou jsou výrazně vzdáleny.
     
    Lucie Charvátová znovu spotřebovala všechny náhradní náboje, Češi si pohoršili o jedno místo za Rumunsko.
     
    Norsko má již osm oprav, Arnekleivová se rychlým během drží alespoň na sedmé příčce 17 vteřin za medailovými místy.
     
    5
    Na další ženské ležce se mění pořadí! Švédka Halvarssonová zastřílela čistě a dostává se o tři vteřinky před Simonovou, která musela opravovat. Souboj o zlato se bude týkat nejspíše jen těchto dvou zemí, na třetí příčku se posunula Němka Voigtová, jejíž odstup je 23 vteřin.
     
    Pořadí po 2. úseku:

    1. Francie 16:21
    2. Švédsko +5
    3. Rakousko +14
    4. Švýcarsko +17
    5. Německo +21
    6. Finsko +27
    ...
    17. Česko +1:25
    24. Slovensko +2:47
     
    Slovenské štafetě patří po trestném kolu Damiána Cesneka poslední 24. příčka, na předposlední Kanadu ztrácí 24 vteřin.
     
    Díky čisté střelbě vestoje Vítězslava Horniga si Češi polepšili o tři příčky, ale stále jsou velmi hluboko v poli pražených.
     
    Fillon Maillet si po čisté střelbě udržel vedení, ovšem Samuelsson o mnoho nezaostal a předává Halvarssonové s odstupem pouhých 4,6 vteřiny.
     
    Při příjezdu na střelnici se opět dostává na třetí místo Eder. Vzhůru míří pořadím Němec Justus Strelow, který přebíral s výraznějším mankem.
     
    4
    Samuelsson se odpoutal od dalších biatlonistů a postupně ukrajuje náskok Fillona Mailleta. S odstupem se na třetí příčku probojoval Fin Invenius před Edera a Staldera.
     
    Vítězslav Hornig zvládl jen horko těžko tři opravy po špatném zaujetí polohy a česká štafeta klesla na 20. místo.
     
    Fillon Maillet musel dvakrát opravovat a jeho náskok na druhého Samuelssona se ztenčil na osm vteřin. Hned za Švédem vyjeli čistě a rychle střílející rakouský veterán Eder a Švýcar Stalder.
     
    3
    Quentin Fillon Maillet jede ve svém okruhu sólojízdu, za ním se sjela pětice nejbližších pronásledovatelů s odstupem okolo 20 vteřin, což jen odhadujeme, protože na celé trati není žádný měřený mezičas.
     
    Pořadí po 1. úseku:

    1. Francie 8:09
    2. Rakousko +15
    3. Finsko +20
    4. Švýcarsko +21
    5. Švédsko +24
    6. Estonsko +24
    ...
    15. Česko +49
    22. Slovensko +1:14
     
    Co dohánět mají ve svém úseku Norové a Němci, jejich kolegyně předávají až na začátku druhé desítky.
     
    Lucie Charvátová spotřebovala všechny tři opravy, vyhnula se trestnému kolu, ale odstup takto pomalou položkou opět výrazně narůstá.
     
    Simonová opět předvedla na střelnici kulomet, na stojce se navíc ani jednou se nemýlila a osamostatnila se na čele závodu!
     
    2
    Na čele závodu vykrystalizovaly dvě trojičky, v té první jede Švédka, Francouzka a Finka, o pár desítek metrů za nimi Ukrajinka Horodná, Rakušanka Hauserová a Švýcarka Basergaová.
     
    Lucie Charvátová opravovala dvakrát a střelnici opustila až na 18. místě se ztrátou 24 vteřin. Slovenka Zuzana Remeňová je s odstupem 40 vteřin předposlední, trestnému kolu se vyhnula na rozdíl od poslední Kanaďanky Lunderové.
     
    Nejrychleji odstřílela úvodní položku Ella Halvarssonová, na druhém místě díky rychlé střelbě i přes jednu opravu opustila stav Simonová, třetí je k radosti domácích příznivců Minkkinenová.
     
    1
    V úvodních metrech se ujala vedení na čele pelotonu Švédka Halvarssonová, tu následovně po obrátce vystřídala s trojkou biatlonistka Francie Simonová.
     
    Závod byl zahájen.
     
    Do smíšené štafety dvojic nominovali čeští trenéři stejně jako na začátku roku v Anterselvě Lucii Charvátovou a Vítězslava Horniga.
     
    Startovní listina

    1. Norsko
    2. Švédsko
    3. Francie
    4. Německo
    5. Itálie
    6. Rakousko
    7. Finsko
    8. Švýcarsko
    9. USA
    10. Lotyšsko
    11. Slovinsko
    12. Česko
    13. Ukrajina
    14. Estonsko
    15. Polsko
    16. Moldavsko
    17. Rumunsko
    18. Jižní Korea
    19. Litva
    20. Bulharsko
    21. Kanada
    22. Kazachstán
    23. Slovensko
    24. Belgie
     
    V Kontiolahti nejsou úplně ideální podmínky, v několika dnech před závodem byla na severu Finska teplota několik stupňů nad nulou a pořadatelům roztála většina připraveného sněhu, v sobotu by se ovšem mělo ochladit.
    Český výběr přijel do Kontiolahti s deseti závodníky již v úterý večer a v obtížných sněhových podmínkách potrénovali jako jedni z prvních. Premiéru zde zažijí Vítězslav Hornig a lehce nachlazená Kristýna Otcovská.
     
    Světový pohár biatlonistů odstartuje v Kontiolahti nejmladší a pro české sportovce zdaleka nejméně oblíbenou disciplínou, ve které se dosud nikdy od jejího zavedení nedočkali medaile.

    Loni v zahajovacím závodě sezóny v Östersundu triumfovali domácí Švédové Samuelsson a H. Öbergová, kteří zvítězili před Norskem a Francií, zatímco na český pár Mareček / Voborníková zbyla dvanáctá příčka.
    V Anterselvě pak v lednu získali zlato Němci Voigtová a Strelow před Norskem a Rakouskem. Češi Charvátová a Hornig skončili opět dvanáctí.
    Naposledy se jela štafeta dvojic na MS v Novém Městě na Moravě, nejcennější kov vybojovala Francie s Fillonem Mailletem a Jeanmonotovou, stříbro získala Itálie a bronz Norsko. Domácí pár Mareček / Davidová doběhl desátý.
     
    Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:15.

    Karel Jedlička